Pióro wieczne nie jest jedynie praktycznym przyrządem do pisania, ale także przedmiotem prestiżu. Pomimo, że o jego powstaniu zadecydowały względy praktyczne, szybko stało się przedmiotem luksusowym. Również dzisiaj pióro wieczne uważane jest raczej za symbol statusu społecznego i kulturalnego, niż za zwykły przyrząd do pisania. Ten szczególny przedmiot, łącząc w sobie technikę i funkcjonalność, nierzadko nabiera charakteru prawdziwego arcydzieła. Warto poznać jego budowę.

- Stalówka – serce pióra; stalówka najczęściej złota lub stalowa. Może zostawiać kreskę o zmiennej szerokości linii w zależności, jaki jest jej rozmiar (XF, F, M, B i inne).
- Spływak – “podajnik” atramentu. Zazwyczaj spływak znajduje się pod stalówką, ściśle do niej przylegając.
- Sekcja (albo grip) – część pióra, w której osadzona jest stalówka wraz ze spływakiem. Sekcja zazwyczaj jest odrębnym elementem, łączącym się z korpusem.
- Korpus – część pióra najczęściej okrywająca system napełniania.
- Skuwka(albo obsadka, nasadka) – część, jaką nakłada się na stalówkę wraz z sekcją. Łączy się z korpusem.
- Klips – uchwyt zabezpieczający.
- Korona – zwieńczenie skuwki.
- System napełniania – najbardziej popularne są naboje, tłoczki oraz konwertery.
Pióro wieczne – styl i indywidualność
Obecnie wieczne pióra są rzadziej używane ze względu na swoją cenę, jednak przez wiele osób są cenione ze względu na większy komfort pisania (pióro wymaga mniejszego nacisku niż tradycyjny długopis) oraz ze względu na estetykę i indywidualność kroju pisma. Dodatkowo wieczne pióra cieszą się niezrównaną popularnością wśród liderów politycznych i biznesowych. To dlatego, że pisanie piórem jest kunsztowne i eleganckie.
Pierwsze użycie pióra. Dlaczego pióro nie pisze? - Blog Pióra Polskie
[…] czuły na pyłki i drobinki mogące hamować przepływ atramentu. (więcej informacji – budowa pióra wiecznego) Z tego powodu przed pierwszym użyciem pióra należy dokładnie odtłuścić stalówkę, a całą […]
5 użytecznych gadżetów dla posiadacza pióra wiecznego - Blog Pióra Polskie
[…] przyłożyć końcówkę od góry do sekcji i przepłukać delikatnym strumieniem spływak wraz ze stalówką. W ten bezpieczny sposób można dokładnie doczyścić i usunąć pozostałości […]